U ovom tekstu pogledajte koji su simptomi, kako se prenosi i kako izgleda kod dece ili kod trudnica. Stomačni virus ili norovirus je akutni oblik gastroenteritisa, ili upaljene sluznice želuca ili creva uzrokovane virusom. Simptome je teško promašiti.
Početkom 2025. godine pojavio se veliki broj slučajeva stomačnog virusa. Oboljevaju i stariji i deca. Stomačni virus je veoma zarazan i lako se prenosi sa osobe na osobu direktnim kontaktom ili zajedničkom hranom i pićem. To znači da ako jedan član vaše porodice dobije stomačni virus, vrlo je verovatno da će i drugi u vašem domaćinstvu.
Podaci sa nacionalne kontrolne svetskog Centra za kontrolu bolesti norovirus vide kao široko prostranjen.
Šta je MARBURG VIRUS o kom svi pričaju? Pogledajte simptome na linku
Simptomi stomačnog virusa
Simptomi stomačnog virusa se kreću od manjih do iscrpljujućih bolova u stomaku i najčešće se javljaju kao:
- Mučnina
- Bol u stomaku ili osetljivost
- Povraćanje
- Dijareja
U tipičnim slučajevima, simptomi stomačnog virusa nestaju nakon nekoliko dana.
Kako se prenosi stomačni virus?
Da, stomačni virus je zarazan. Ako vi ili član porodice imate stomačni virus, pre svega obavezno dezinfikujte svoj dom i dezinfikujte sve zajedničke površine i stambene prostore. Pranje ruku je, takođe, neophodno. Veoma je zarazan i može da se širi direktnim kontaktom, kontaminiranim površinama ili deljenjem hrane i pića.
Lečenje stomačnog virusa kod kuće
Dehidracija je uobičajena briga za one koji imaju stomačni virus, jer zadržavanje nečega tako jednostavnog kao što je voda može da bude izazov. Pokušajte da ostanete što je moguće hidrirani vodom ili napitkom sa niskim sadržajem šećera (čajevi na primer). Ukoliko vam je voda dosadila ili je deca ne vole, možete da spremite supice, u redu su i one iz kesice, jer sadrže elektrolite što je veoma važno.
Ukoliko povraćate, pijte često, a po malo tečnosti. Gutljaj na svakih 5 do 10 minuta je sasvim dovoljan.
Odmorite se. Spavajte što je više moguće i onoliko često koliko vam je potrebno.
Jedite hranu koja se lako vari. Blaga hrana kao što su banane, pirinač, kaša od jabuke i tost (ovakva vrsta dijete naziva se još i BRAT dijeta) i običan pire krompir su dobre opcije.
Izbegavajte tešku hranu poput pržene i pohovane hrane, jakih soseva i umaka, jer ova hrana može dodatno da uznemiri stomak.
Kako da se najbrže oporavide od proliva i mučnine uz prirodne lekove - kliknite na link
Stomačni virus kod dece
Kao i kod odraslih, najvažniji su hidratacija i odmor. Međutim, decu je nekada teško zadržati na jednom mestu, pa se pozabavite tim delom. Najbolje bi bilo da se utople u svom krevetu i leže dok virus ne prođe. Deca ne bi trebalo da idu u školu ili predškolske ustanove dok osećaju simptome, jer postoji opasnost od zaraze na kolektiv.
Mnoga deca nisu ljubitelji česte konzumacije vode ili neke dijetalne hrane, pa i sa tim budite na oprezu. Spremajte im čajeve, ledene čajeve bez šećera, kasnije i jogurt. Domaće nemasne supe od belog mesa i povrća ili supice iz kesice odličan su saveznik u borbi za hidrataciju. Mogu da jedu pečene jabuke iz rerne, lagane kaše, bareni krompir i barenu piletinu. Banane su izuzetno zdrave i mogu mnogo da pomognu. Slušajte svoje dete – to je važno i može vam ukazati na simptome koje prolazi.
Simptomi stomačnog virusa mogu se javiti od jednog do tri dana nakon što ste zaraženi. Generalno, povraćanje bi trebalo da nestane u roku od dan ili dva, dok dijareja može da potraje duže. Ako se vaši simptomi ne poboljšaju nakon nekoliko dana, zakažite pregled kod lekara ili dečijeg pedijatra, ukoliko se radi o detetu.
Stomačni virus u trudnoći
Suočavanje sa stomačnim virusom tokom trudnoće može biti prilično izazovno, jer je neophodno da održite i svoje zdravlje i zdravlje bebe u razvoju.
Evo nekoliko važnih stvari koje treba da imate na umu ukoliko ste "zakačili" stomačni virus tokom trudnoće:
- Ostanite hidrirani: Od ključne je važnosti da ostanete hidrirani – pijte vode i napitke bogate elektrolitima, jedite bistre … kako biste sprečili dehidraciju uzrokovanu povraćanjem i dijarejom.
- Odmor: Odvojite vreme da se odmorite i dozvolite svom telu da se oporavi. Ovo će vam pomoći da sačuvate energiju.
- Obavezno se obratite svom lekaru: Ako osetite ozbiljne simptome, kao što su temperatura, dehidracija ili uporno povraćanje, od vitalnog je značaja da kontaktirate svog lekara za uputstva i moguće opcije lečenja.
- Pridržavajte se zdrave ishrane: da biste umirili svoj osetljiv stomak, držite se hrane koja se lako vari: kao što su krekeri, tost, pirinač, banane i kaša od jabuka, pečene jabuke, bareni krompir i bareno meso i povrće.
Šta ne treba da radite tokom stomačnog virusa u trudnoći:
- Izbegavajte određene lekove: Neki lekovi bez recepta možda nisu bezbedni tokom trudnoće, tako da je neophodno da konsultujete svog lekara pre uzimanja bilo kakvih lekova.
- Ne preskačite hidrataciju: Čak i ako se borite da smanjite količinu hrane, ključno je da nastavite sa hidratacijom kako biste sprečili dehidraciju.
- Ako vaši simptomi postanu ozbiljni ili uporni, nemojte ih ignorisati. Odmah se obratite svom lekaru radi procene i odgovarajuće nege.
- Ne konzumirajte „tešku“ hranu: Izbegavajte sirovu ili nedovoljno kuvanu hranu, nepasterizovane mlečne proizvode i sirovu morsku hranu, jer mogu da povećaju rizik od bolesti koje se prenose hranom.
Kao buduća majka, prirodno je da brinete o tome kako stomačni virus može da utiče na vašu bebu. Iako je primarni cilj da se brinete o sebi kako biste sprečili rizike po bebu, takođe je važno da budete oprezni u vezi sa bilo kakvim promenama u pokretu fetusa ili drugim simptomima i obavestite svog lekara ako imate bilo kakvih briga.
Da sumiramo - stomačni virus može da bude veoma zarazan i proteklih nedelja prijavljen je veliki broj slučajeva u Srbiji. Simptomi su uglavnom isti i traju nekoliko dana - od dva do pet dana u većini slučajeva. Ostanite hidrirani, jedite laku, dijetalnu hranu i odmarajte. Ukoliko imate visoku temperaturu ili simptomi ne prestaju nakon nekoliko dana, obratite se lekaru.
Kako se rešiti kandide: Pogledajte ovde dijetu, plan ishrane i detaljan spisak namirnica
0 Коментари
Ostavi komentar: