Ticker

6/recent/ticker-posts

Kako sniziti krvni pritisak za 5 minuta? Ovo su najbolji prirodni lekovi

 Visok krvni pritisak, ili hipertenzija, postao je jedan od najčešćih zdravstvenih problema u Srbiji. Ako ne reagujete na vreme, može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su srčani udar, moždani udar i druge kardiovaskularne bolesti. Zato je važno da znate kako da snizite pritisak i održavate ga na zdravom nivou. U ovom tekstu ćemo vam otkriti najefikasnije prirodne metode za snižavanje krvnog pritiska, koje možete da primenite kod kuće ili bilo gde da se nalazite, u svakom trenutku.

Doktor meri krvni pritisak pacijentkinji

Različiti nivoi krvnog pritiska prikazani su u donjem grafikonu:

Normalan i visok krvni pritisak grafikon tabela

Visok krvni pritisak često se naziva "tihi ubica" - skoro svaka druga osoba u Srbiji ima povišen krvni pritisak (prema poslednjim podacima čak 46.8%). Međutim, samo 33.9% ima postavljenu dijagnozu i propisanu terapiju. Nelečena hipertenzija može da poveća rizik od srčanih bolesti ili moždanog udara. 

Visok krvni pritisak nastaje usled stezanja krvnih sudova zvanih arteriole. Kao rezultat toga, srce mora jače da pumpa da bi savladalo otpor. To dovodi do povišenog pritiska.

Stres, začinjena (pretežno slana) hrana, manjak fizičke aktivnosti i pušenje najčešći su faktori - kojih, realno - možemo da se rešimo uz samo malo truda.

Analiza polnih hormona - sve što treba da znate: Kada i kako se radi, i kako da pročitate rezultate

Visok krvni pritisak opasan je, jer može da izazove:

  • Srčani udar
  • Moždani udar
  • Srčanu insuficijenciju
  • Gubitak vida
  • Bolest ili otkazivanje bubrega
  • Demenciju
  • Seksualnu disfunkciju (erektilna disfunkcija kod muškaraca ili slab seksualni nagon kod žena)
  • Slabe kosti
  • Anginu (bol u grudima)
  • Bolest perifernih arterija (PAD)

Kako momentalno sniziti pritisak?

Postoji nekoliko saveta kojima možete da probate da snizite krvni pritisak bez lekova, i to odmah:

Trik od 60 sekundi 

Odmah snizite krvni pritisak tako što ćete duboko da udahnete i pokušate da se opustite. Trenutni stres i anksioznost mogu da budu okidač za skok pritiska. Naučite vežbe disanja koje usporavaju rad srca i podstiču opuštanje.

Popijte malo vode

Dehidracija može da uzrokuje porast krvnog pritiska, tako da čaša vode može da pomogne u snižavanju krvnog pritiska.

Crna čokolada

Tamna čokolada sadrži flavonoide, za koje se pokazalo da snižavaju krvni pritisak. Samo budite sigurni da je jedete umereno.

Sok od cvekle i jabuke

Cvekla i jabuka pomažu u snižavanju visokog krvnog pritiska. Možete ih praviti posebno ili kao miks oba u istoj čaši.

Recept:

Jabuke oljuštite, otklonite peteljke i semenke. Stavite ih u sokovnik i uživajte. Ukoliko nemate sokovnih, možete ih iseći i staviti u blender, a potom procediti uz malo vode. 

Cvekle operite, pa isecite na pola ili četvrtine ako su veće. Stavite u šerpu sa vodom i kuvajte oko pola sata, dok ne omekšaju. Ostavite da se ohlade, pa ih oljuštite. Možete je staviti u sokovnik, ili u blender, pa procedite.

Čaj od hibiskusa

Čaj od hibiskusa može da pomogne u kontroli, odnosno smanjenju visokog krvnog pritiska. Možete da ga pijete i svaki dan, i tako (prema studiji) može da pomogne kod hronične hipertenzije.

Pogledajte dijetu, plan ishrane i detaljan spisak namirnica kako da se rešite kandide

Merač za krvni pritisak

Hladan tuš

Hladna voda može da vas smiri i da vam pomogne da se opustite, što može da smanji vaš krvni pritisak. Naravno, ne mislimo na ledenu vodu, nemojte se smrzavati pod tušem.

Sunčanje

Postoji veza između izlaganja suncu i krvnog pritiska. Jedna studija je pokazala da je 30 minuta izlaganja UVA zracima smanjilo krvni pritisak u proseku za 4,90 mmHg.

Akupunktura

Jedna studija je pokazala da akupunkturna terapija svakog drugog dana tokom mesec dana pomaže u snižavanju visokog krvnog pritiska.

Akupunktura je terapija navodnog otklanjanja bola, koja se izvodi ubadanjem tankih iglica u tačno određene tačke na koži. Ova studija nije medicinski potvrđena. 

Ove metode mogu da pruže samo privremeno olakšanje i nisu zamena za medicinsku terapiju! 

Ako ste zabrinuti za svoj krvni pritisak, razgovarajte sa lekarom koji će vam pripisati odgovarajuću terapiju. 

Dugoročno snižavanje pritiska prirodnim putem

Pogledajte koji su to dugoročni načini koji mogu da pomognu u snižavanju visokog krvnog pritiska Zdrav način života u tome može da pomogne više nego što mislite.

Održavajte zdravu težinu

Prekomerna težina ili gojaznost su jedan od glavnih faktora rizika za visok krvni pritisak. Moraćete da održavate indeks telesne mase (BMI) između 18,5 i 24,9 kg/m2. Vreme je za dijetu ako ste gojazni.
Višak masti dovodi vas u opasnost od hipertenzije i povezanih srčanih bolesti. Možete da smanjite masnoću na stomaku kroz različite vežbe, uključujući trčanje, hodanje, plivanje ili neka druga vrsta treninga.

Budite fizički aktivni

Svetski lekari preporučuju 90-150 minuta fizičke aktivnosti tokom nedelje ili najmanje 30 minuta svakog dana, najmanje 5 dana u nedelji. 

Svakodnevno vežbanje je odličan način da izgubite težinu i smanjite visok krvni pritisak. Svakodnevno vežbanje u trajanju od 30 minuta može da smanji krvni pritisak za oko 5-8 mmHg.

Prestanite da pušite

Pušenje izaziva nakupljanje naslaga u krvnim sudovima, što dovodi do visokog krvnog pritiska. Prestanite da pušite i izbegavajte izlaganje pasivnom pušenju. Pitajte svog doktora ukoliko vam je potrebna pomoć da pronađete najbolji način da to uradite. 

Doktorka u belom mantilu meri krvni pritisak muškarcu

Spavajte dovoljno

Nedostatak sna povećava vaše šanse za razvoj zdravstvenih stanja koja izazivaju visok krvni pritisak. Ciljajte na 7-9 sati dobrog sna svake noći.

Upravljajte stresom

Stres oslobađa hormone koji privremeno podižu krvni pritisak. Hormon stresa, ili kortizol, sužava krvne sudove i može da dovede do privremenih skokova krvnog pritiska. Stres takođe može da dovede do prejedanja, lošeg sna, čak i preteranog unosa alkohola i kafe.Radite stvari koje vas opuštaju i čine da se osećate dobro. To može da uključujejednostavne stvari, kao što su duge šetnje prirodom, slušanje muzike ili bavljenje hobijima u kojima uživate. Takođe, možete da isprobate tehnike dubokog disanja i meditacije.

Ne morate da budete ekspert u kuhinji da biste spremili zdravu večeru! 5 ideja sa namirnicama koje već imate

Jedite hranu zdravu za srce

Uključite u svakodnevnu ishranu:

  • Spanać
  • Brokole
  • Šargarepe
  • jabuke
  • Narandže
  • Banane
  • Lešnike, bademe, orahe…
  • Pasulj
  • Tofu
  • Mlečne proizvode sa niskim sadržajem masti
  • Jaja
  • Masne ribe
  • Nemasno meso
  • Piletinu ili ćuretinu bez kožure
  • Jaja

Držite se dalje od zasićenih i trans masti

Izbegavajte hranu punu natrijuma, holesterola i zasićenih i trans masti, poput brze hrane, pržene hrane i instant i smrznute hrane. Ovaj pristup zaustavljanju hipertenzije putem kontrole ishrane poznat je kao dijetetski pristup zaustavljanju hipertenzije (DASH).

Smanjite unos soli

Pazite na to koliko soli jedete, jer so povećava krvni pritisak. Ograničite unos soli na 1.500 miligrama ili čak manje dnevno. Izbegavajte upakovanu, prerađenu hranu koja obično sadrži više natrijuma. Veliki broj ljudi konzumira oko 3.400 mg natrijuma dnevno, dok je preporučeni dnevni unos natrijuma 2.300 mg sa optimalnim limitom manjim od 1.500 mg za one sa visokim krvnim pritiskom.

Povećajte unos kalijuma

Kalijum može da se suprotstavi efektima natrijuma na krvni pritisak. Uključite hranu bogatu kalijumom u svoju svakodnevnu ishranu, kao što su banane i spanać.

Izbegavajte previše šećera

Izbegavajte hranu i pića koja sadrže dodane šećere, poput kupovnih sokovaenergetskih pića, kolača, slatkiša, bombona.

Smanjite ili isključite kofein i alkohol

Kofein povećava krvni pritisak. Ako već patite od visokog pritiska, izbegavajte sve što sadrži kofein.
Pijte alkohol umereno ili nikako. Izbegavajte prekomerno opijanje. Konzumacija 5 ili više pića od strane muškaraca, ili 4 ili više pića od strane žena, u jednoj prilici se definiše kao opijanje. Pored povećanja krvnog pritiska, opijanje je povezano sa mnogim drugim hroničnim bolestima.

Ako ste zdravi, sledite ove opšte smernice za konzumiranje alkohola:

  • Muškarci: ne više od 2 pića dnevno
  • Žene: ne više od 1 pića dnevno
Savet plus: Uzimajte lekove, odnosno terapiju za krvni pritisak kako je propisao lekar. Da ih ne biste slučajno preskočili, postavite podsetnike i uzimajte ih na vreme. Konsultujte se sa lekarom ukoliko krvni pritisak ostane visok uprkos tome što vodite zdrav način života i uzimate lekove. Možda će vam trebati nova, drugačija terapija.

BONUS VIDEO

Постави коментар

0 Коментари