Rešila si da radiš analizu polnih hormona - bravo! Ma koliko godina da imaš i koji god razlog da te je na to naveo, trebalo bi da znaš nekoliko stvari koje će ti pomoći da se sa ovim nosiš. Kako da se pripremiš pre samog testiranja, šta analize mogu da pokažu, koje hormone bi trebalo da testiraš pre trudnoće, kao i da znaš kod kuće da pročitaš svoje rezultate - to su pitanja na čije ćeš odgovore dobiti u nastavku teksta... a i malo više :)
Test na polne hormone radi se u laboratorijama i na osnovu uzoraka krvi. Nakon same analize, trebalo bi da sa lekarom prođeš rezultate, kako bi ti on ukazao na šta dalje da obratiš pažnju. Pre nego što to uradiš, evo kako sama da se pripremiš.
Koji su to polni hormoni?
Grupi polnih hormona pripadaju FSH i LH hormoni. Imaju presudnu ulogu u reproduktivnom zdravlju. Oni su od suštinskog značaja u proceni funkcije i rasta reproduktivnih organa (jajnika), provere plodnosti, pravilnog procesa menstrualnog ciklusa, ovulacije, održavanja hormonske ravnoteže u organizmu, kao i dijagnostike preranog ili zakasnelog puberteta kod dece.
FSH (folikulostimulišući hormon) i LH (luteinizirajući hormon) su izuzetno važni hormoni za funkciju u reprodukciji kod oba pola. Međutim, oni imaju različite uloge kod muškaraca i žena. FSH hormon kod žena je odgovoran za stimulaciju folikula u jajnicima, sazrevanje jajne ćelije i stimulaciju ženskih polnih hormona - estrogena i progesterona!
Ukoliko si uočila obilno krvarenje i odliv u toku menstruacije - pogledaj šta je normalno i zbog čega se javlja ova pojava.
Osnovna analiza polnih hormona uključivala bi:
- FSH
- LH
- Estradiol
- Testosteron
- Prolaktin
- Progesteron
FSH (folikostimulirajući hormon) – najjednostavnije: ovo je vaša rezerva jajnika. On stimuliše rast folikula u jajniku pre nego što oni oslobode jajašca prilikom ovulacije.
LH (luteinizirajući hormon) – hormon koji je odgovoran za ovulaciju i drugi deo menstrualnog ciklusa u kome se materica priprema za prihvatanje oplođene jajne ćelije.
Estradiol – hormon koji utiče na rast folikula na jajniku i na sazrevanje materične sluzokože.
Testosteron – “muški” hormon, ali veoma značajan da bi se procenilo da li postoje policistični jajnici.
Prolaktin – povišeni nivo ovog hormona utiče, kod žena, na smanjenje estradiola.
Progesteron – Radi se u okviru bazalnog hormonskog statusa ili 21. dana ciklusa da bi se potvrdilo da li je bilo ovulacije.
Pogledaj plan ishrane i detaljan spisak namirnica koje bi trebalo da se pridržavaš ukoliko imaš kandidu.
Ko treba da radi analizu polnih hormona?
Imate probleme sa ciklusom? Nepravilni su ili neredovni? - Definitivno bi trebalo da proverite svoje hormone.
Imate poteškoća da ostanete u drugom stanju? - Ovakav vid analiza bi trebalo da uradite i vi, ali i vaš partner.
Ukoliko brinete o zdravlju - možete da uradite opštu analizu hormonske ravnoteže.
Planirate da počnete sa antibebi pilulama, ili ste već na terapiji? - Provera hormona je obavezna.
Takođe, adolescentima se preporučuje provera hormona kako biste ispratili razvoj ili vidite promene koje vas zabrinjavaju (akne i bubuljice između ostalog)
Kada se radi analiza polnih hormona?
Analizu polnih hormona najbolje je uraditi početkom menstrualnog ciklusa - između 2. i 4. dana ciklusa - kada su oni u stanju mirovanja.
Važno je napomenuti da tačno vreme testiranja najviše zavisi od vašeg zdravstvenog stanja, kao i razloga analize hormona, pa je neophodna prethodna konsultacija sa lekarom.
Ovih 10 stvari morate da kažete svom ginekologu kada odete na pregled!
Kako se radi analiza polnih hormona?
Analiza se vrši u laboratoriji ili ginekološkoj ordinaciji. Uzorci se uzimaju iz krvi i potom šalju na analizu. Nakon prispelih rezultata, sa lekarom bi trebalo da se pročitaju rezultati, nakon čega bi trebalo da od istog dobijete savete kako dalje da se "ponašate". Možete da dobijete terapiju za normalizaciju hormona. Ukoliko hormone radite kako bi lekar bio upoznat sa stanjem pre nego što vam pripiše antibebi pilule, nakon rezultata će naći adekvatno rešenje baš za vas.
Priprema pred analizu
Pre analize polnih hormona, postoji određena priprema koje bi trebalo da se pridržavate, kako bi tačnost rezultata bila potpuna.
Priprema je vrlo jednostavna:
- Pre analize hormona, posavetujte se sa lekarom o razlogu zbog kojeg smatrate da vam je testiranje potrebno. Obavezno ga obavestite ukoliko imate zdravstvene tegobe, ili ste imali neke polno prenosive bolesti ili druge bolesti. Takođe, obavezno napomenite ukoliko uzimate neku terapiju.
- Pre testiranja na hormone izbegavajte prekomernu fizičku aktivnost kako ne bi došlo do privremenog povećanja nivoa hormona.
- Stres utiče na celokupno zdravstveno stanje, pa tako i hormone. Izbegavajte stresne situacije i odmarajte u periodu pre nego što bi trebalo da radite testiranje. Stres može da utiče na poremećaj hormonalne ravnoteže.
Polni hormoni u menopauzi
Žene u menopauzi prolaze kroz proces koji označava prestanak reproduktivne sposobnosti. Žene često uviđaju promene koje mogu da se oslikavaju u gubitku menstruacije ili njenoj neregularnosti ili neredovnosti. Menstruacija često u ovom dobu postaje nepravilna, neredovna, dok na kraju potpuno ne izostane. Nivo estrogena i progesterona se smanjuje, dok se nivo FSH hormona povećava. Šta to znači? - To znači da hipofiza pokušava da stimuliše jajnike da proizvode folikule, ali jajnici sve manje "reaguju" dok na kraju potpuno ne prestanu da "rade ovaj posao".
Čitanje rezultata testa
Normalne vrednosti LH kod žena:
- Folikularna faza (prva polovina menstrualnog ciklusa): 2,4 – 13,0 IU/L
- Faza ovulacije: 14,0 – 95,0 IU/L
- Lutealna faza (druga polovina menstrualnog ciklusa): 1,0 – 11,0 IU/L
- Menopauza: 8,0 – 58,0 IU/L
- Trudnoća: 2,0 – 9,0 IU/L
FSH referentne vrednosti kod žena:
- Folikularna faza: 3,5 – 12,5 IU/L
- Faza ovulacije: 4,7 – 21,5 IU/L
- Lutealna faza: 1,7 – 7,7 IU/L
- Menopauza: 25,8 – 34,8 IU/L
- Trudnoća: < 1 IU/L
Šta znače ove vrednosti:
Povišen FSH hormon
Povišen FSH hormon normalan je u slučaju menopauze (nakon 40. godine), ali može da se javi u nekim vidovima genetske predispozicije ili intervencija i hirurških zahvata u predelu reproduktivnih organa. Takođe, ukoliko je ovaj hormon povišen to može da ukazuje na smanjenu funkciju jajnika.
Snižen FSH hormon
Snižen FSH hormon može da se javi u toku trudnoće ili dojenja. Pored toga, niske vrednosti mogu da ukažu na poremećaj hipofize i nepravilnog funkcionisanja (ili ne funkcionisanja) jajnika.
Odnos FSH i LH hormona (!)
Odnos ovih hormona varira tokom različitih faza menstrualnog ciklusa. Međutim, na početku FSH će biti dominantan, kako bi stimulisao rast i razvoj folikula. Nivo LH će tada biti niži, ali će porasti neposredno pre ovulacije i tada on omogućuje oslobađanje zrele jajne ćelije iz folikula. Na početku ovulacije, nivo FSH polako opada, da bi naglo porastao nivo LH. FSH povećava osetljivost jajnika na delovanje LH i pucanje dominantnog folikula, a oslobođena jajna ćelija spremna je za oplodnju.
Ukoliko ne dođe do oplodnje, dolazi do pojave menstruacije, kada opet dolazi do povećanja nivoa FSH i LH (otpočinjanje novog menstrualnog ciklusa). Kako se približava menopauza, nivoi hormona progesterona i estrogena opadaju usled smanjene funkcije jajnika, dok u menopauzi dolazi do povišenih nivoa FSH i LH.
Pogledaj kada je neredovna menstruacija znak većeg zdravstvenog problema
Šta znači kada je LH veći od FSH?
Veći nivo LH od FSH može biti normalna pojava tokom menstruacije, što zavisi od faze ciklusa i različitih fizioloških procesa. LH je najveći u sredini ciklusa i pokazatelj je da je došlo do ovulacije i tada može biti veći u odnosu na nivo FSH.
U ostalim slučajevima, viši LH od FSH može ukazivati na hormonalne disbalanse, tj. sindrom policističnih jajnika ili disfunkciju jajnika, kao i periode pre i tokom menopauze.
Cena analize polnih hormona u privatnim laboratorijama
Cena analize polnih hormona u Srbiji uglavnom se ne razlikuje mnogo u privatnim laboratorijama. Samo vađenje krvi iznosi između 100 i 150 dinara, dok se cena određenih hormona kotira oko 850 dinara. U većini laboratorija postoje paketi analize polnih hormona, a cena varira u odnosu na listu hormona.
BONUS VIDEO
0 Коментари
Ostavi komentar: