Pošto znoj ne može da napusti vaše telo, formira se osip sa sitnim bubuljicama ili plikovima. Obratite se svom lekaru ako vaš osip traje duže od nedelju dana ili izaziva jak bol ili nelagodnost.
Osip na butini možete da razvijete iz više razloga, ne samo usled prekomernog znojenja po ovim nesnosnim vrućinama. Na primer, zbog zdravstvenih stanja koja mogu da uključuju gljivične i bakterijske infekcije ili alergijsku reakciju, pa prvenstveno obratite pažnju na to.
Unutrašnja strana butina je uobičajeno mesto za osip. Ovo područje ima tendenciju da bude toplo i kada je napolju znatno hladnije vreme. Mesto oko butina je tamno i znojno, sa ograničenim protokom vazduha. To ga čini savršenim leglom za bakterije i gljivice.
Unutrašnja strana butina sklona je iritacijama kože, zbog njihovog trljanja. Osip na unutrašnjoj strani butina pogađa i muškarce i žene, iako se određeni tipovi - na primer, svrab - češće viđaju kod muškaraca, dok crvenilo, bubuljice i upaljena koža, više pogađaju žene.
Simptomi
Simptomi osipa na unutrašnjoj strani butina su slični onima kod drugih osipa koje biste videli na svom telu. To uključuje:
- crvene kvrge nalik bubuljicama ili mrlje i plikovi
- mesto je znojavo i vruće na dodir
- osetljiv deo tela
- Osip se uglavnom ispoljava svrabom, gorenjem i izaziva nelagodnost i bol.
Da li se toplotni osip širi?
Da, toplotni osip se može širiti po telu. Začepljeni putevi znoja uzrokuju širenje toplotnog osipa.
Međutim, toplotni osip nije bakterija ili virus koji se može proširiti na druge ljude; toplotni osip nije zarazan. Osip se obično širi u delovima gde je odeća tesna uz vašu kožu, posebno kada se znojite.
Uzroci
Začepljenje pora izaziva toplotni osip. Vaše telo reaguje na začepljenje i pokušava da ga izleči stvaranjem upale koja formira osip.
Mnogi faktori uzrokuju začepljenje znojnih žlezda, uključujući:
- Mali komadići mrtvih ćelija kože blokiraju žlezdu.
- Previše znoja se nakuplja između kože i odeće.
- Folikuli dlake blokiraju žlezde.
- Hormonske promene.
- Nema dovoljno vazduha između vaše kože i odeće.
Toplotni osip se ne javlja zbog nedostatka higijene, može ukoliko ste se potpuno zapostavili, ali uglavnom nije u tome slučaj.
Kako izlečiti pojavu ojeda na butinama?
U zavisnosti od težine ojeda i same upale, možete lečiti osip kod kuće na sledeći način:
Održavanje kože hladnom i suvom
Gledajte da boravite u rashlađenim prostorijama, ne izlažite se zagušljivim i pretoplim mestima. Češće se tuširajte hladnijom vodom ili nekoliko puta dnevo lagano osušite kožu peškirom.
Nošenje pamučne odeće
Odaberite odeću od pamuka koja omogućava protok vazduha između materijala i vaše kože. Izbegavajte sintetičke materijale koji često zadržavaju toplotu.
Uklanjanje trenja
U širokom luku izbegavajte usku odeću! Lagane, široke pantalone idealne su u vrelim letnjim danima. Naravno, suknjice i široki šortsići su još bolji! Kod ojeda oko prepona, obavezno nosite pamučne gaćice.
Lekovi protiv svraba
Ako imate jak svrab ili bol zbog osipa, vaš lekar može da vam preporuči korišćenje kortikosteroidne kreme ili razne losione kako biste umirili to područje.
Koliko traje lečenje?
Kada počnete da hladite svoje telo, blagi osip bi mogao da nestane u roku od jednog dana. U proseku, ojedi traju dva do tri dana. Ozbiljniji mogu da se produže do čak nekoliko nedelja ukoliko ga ne lečite adekvatno - u tom slučaju potražite savet lekara.
Šta ne treba da koristim za lečenje ojeda?
Izbegavajte upotrebu bebi pudera, masti, mirisnih losiona ili losiona sa petrolejem ili mineralnim uljima, jer to može dodatno da začepi pore i da pogorša osip od vrućine.
Prevencija
Da, vrlo jednostavno možete da sprečite ojed i crvenilo usled toplote:
- Nosite laganu odeću i odeću koja ne izaziva trenje kože.
- Nosite odeću od pamuka i izbegavajte sintetičke tkanine.
- Boravak u okruženjima sa protokom vazduha (ventilatori) ili klima uređajem.
- Održavanje tela hladnim i suvim.
- Ostanite hidrirani i pijte puno vode.
- Izbegavanje prekomerne aktivnosti na veoma vrućim ili vlažnim temperaturama.
Kada treba da se obratim lekaru?
Ako osetite bilo kakve ozbiljne simptome kao što su:
- Bol.
- Intenzivan svrab.
- Mesto koje je vrelo na dodir uz višu temperaturu tela.
- Osip postaje inficiran (curenje gnoja ili tečnosti, otok, groznica, mučnina).
- Osip ne nestaje nakon tretmana kod kuće ili traje duže od nedelju dana.
0 Коментари
Ostavi komentar: